Hi, How Can We Help You?
  • آدرس: پانزده خرداد، انتهای بازار آهنگران، بازار چهل تن، سرای خوانساری ها، عطاری صادقی پور
  • شماره تماس: 02155629100

Blog

فروردین 29, 1400

آنچه درباره درمان خانگی عفونت واژن نمیدانستید

عفونت واژن امروزه به یکی از شایع ترین بیماری بانوان تبدیل شده. به طور معمول، این عارضه با بروز التهاب و تغییراتی در ترشحات خارج شده از مهبل توأم است.
واژینیت، معمولا، در سنین باروری زنان، یعنی در فاصله سن بلوغ تا دوران یائسگی بروز کرده و می‌تواند مجاری ادراری و تناسلی را درگیر کند.
اگر می خواهید با دلایل به وجود آمدن عفونت واژن و راه های درمان آن آشنا شوید تا پایان این مطلب با عطاری صادقی پور همراه باشید.

عفونت واژه چگونه به وجود می آید؟

ریشه اصلی ایجاد عفونت های قارچی اندام تناسلی زنان، عمدتا نوعی قارچ به نام کاندیدا آلبیکنس است. این قارچ معمولا به طور طبیعی در محیط واژن وجود دارد و محیط اسیدی واژن مانع از رشد این قارچ ها می شود. حال اگر به دلیلی از اسیدی بودن محیط واژن کاسته شود، قارچ ها رشد بیشتر خواهند کرد و سبب عفونت قارچی در واژن می شوند.

راه حل های خانگی و گیاهی برای درمان عفونت واژن

ماست؛ ساده ترین روش برای درمان عفونت واژن

ماست را می توان به عنوان یکی از راحت ترین درمان های عفونت واژن نامید. طبق تحقیقات به عمل آمده ماست به دلیل اینکه حاوی لاکتوباسیلوس است خاصیت درمانی دارد. باور عمومی بر این است که ماست حاوی لاکتوباسیل می‌تواند فلور نرمال واژن را متعادل کند. ماست یک پروبیوتیک طبیعی است، یعنی سرشار از باکتریهای مفید است. زمانی که ماست می خورید باکتری های مفید وارد بدنتان می شوند و به تثبیت تعادل محیط واژن و دفاع در برابر باکتری های مضر کمک می کنند. مصرف حداقل یک وعده ماست در روز برای درمان یا پیشگیری از عفونت باکتریایی واژینال توصیه می شود.

یک تکه پارچه نخی تمیز را به ماست آغشته کرده و داخل واژن قرار دهید و اجازه دهید نیم ساعت در این حالت بماند، سپس با آب بشویید. برای نتیجه ی مورد قبول سه مرتبه در روز این کار را تکرار کنید تا علائم از بین بروند. به جای پارچه می توانید از تامپون استفاده کنید.
اما بگذارید یک تا دو ساعت داخل واژن بماند و این کار را دو بار در روز تکرار کنید تا علائم از بین بروند.
همچنین خوردن روزی دو فنجان ماست ساده، به تعادل پی اچ واژن کمک می کند و رشد باکتری های مضر را نیز کاهش می دهد.

“مقاله مرتبط: همه چیز درباره کیست تخمدان و راه های درمان آن”

سرکه سیب؛ مجزه ای در درمان عفونت واژن

سرکه سیب به دلیل خواص ضد باکتری و ضد قارچی، به مبارزه با عفونت ایجاد کننده خارش کمک می کند. همچنین، در بازگرداندن تعادل PH طبیعی واژن موثر است. علاوه بر این، شناخته شده است که سرکه سیب باعث افزایش ایمنی بدن و رشد باکتری های خوب در روده و واژن می شود. همین موضوع به جلوگیری و همچنین درمان خارش واژن کمک می کند.

برای استفاده خارجی سرکه سیب در واژن. 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب خام را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید. برای شستشوی واژن دو بار در روز و به مدت چند روز از این محلول استفاده کنید. گزینه دیگر این است که وان خود را با آب گرم پر کنید. 2 فنجان سرکه سیب خام را به آن اضافه کنید. درحمام بنشینید و زانوهای خود را به سمت بدن جمع کنید و اجازه دهید واژن به مدت 15 دقیقه در این وان خیس بخورد.

شنبلیله گیاهی مفید برای عفونت واژن

شنبلیله به توازن پی اچ واژن کمک می کند و سیستم ایمنی را نیز تقویت می کند که در نتیجه سرعت درمان افزایش می یابد. برای درمان عفونت واژن با شنبلیله :
دو قاشق غذاخوری تخم شنبلیله را به مدت یک شب در یک لیوان آب خیس کنید و صبح ناشتا آب را میل کنید.
تا یک ماه این کار را هر روز تکرار کنید.
یک فنجان ماست را با یک قاشق چای خوری پودر شنبلیله مخلوط کرده و روزی دوبار این مخلوط را میل کنید تا زمانیکه علائم به کلی از بین بروند.
یک قاشق چای خوری شنبلیله را در یک فنجان آب داغ پنج دقیقه خیس کنید، آن را صاف کرده و با عسل مخلوط کنید و روزی دو تا سه مرتبه میل کنید تا زمانیکه احساس بهبودی پیدا کنید.