Hi, How Can We Help You?
  • آدرس: پانزده خرداد، انتهای بازار آهنگران، بازار چهل تن، سرای خوانساری ها، عطاری صادقی پور
  • شماره تماس: 02155629100

Blog

اردیبهشت 24, 1399

فواید سه پستان

سه پستان میوه درختی است از تیره گاوزبان. برگهای آن بدون کرک، بیضوی (گاهی دارای نوک باریک)، منتهی به دمبرگ دراز و گلهای آن دارای جام قیفی شکل و مجتمع به شکل گرزن فاصله دار است.

میوه اش شفت، به بزرگی یک گیلاس و میان بر چسبنده ای به رنگ زرد دارد که پس از رسیدن کامل است، این میوه پس ازخشک شدن خاکستری سیاه رنگ می گردد و مزه آن شیرین و لعاب دار است.
قسمت های مورد استفاده:از پوست، برگ و میوه آن استفاده می شود.

این میوه پس از خشک شدن خاکستری و سیاه رنگ می شود. در درون آن شیره‌ای لزج و بی مزه وجود دارد که کاربرد دارویی دارد.

میوه‌ی گیاه سه پستان در اواسط خرداد تا اواخر تیرماه آماده برداشت است. میوه‌ی کال آن سبز رنگ است، روی میوه کلاهکی وجود دارد که تا زمان برداشت میوه همراه آن است.

میوه پس از خشک شدن چروکیده، قهوه ای رنگ و تقریبا مخروطی شکل میشود و به همین صورت به بازار عرضه می شود.

این میوه ی خشک در مجاورت آب مجددا رطوبت جذب می کند و به صورت حجیم و موسیلاژی در می آید. از میوه‌ی کال و نارس آن برای تهیه ترشی استفاده میشود.

در فصل تابستان همزمان با رسیدن میوه ها، شیره ی تنه درخت نیز شیرین می شود به صورتی که انواع حشرات برای استفاده از این شیره به آن هجوم می آورند.

این گیاه بومی شرق مدیترانه تا شرق هندوستان است و به نواحی استوایی آفریقا، آسیا و استرالیا گسترش یافته و اخیرا نیز در آمریکا کشت شده است.

سواحل و جزایر خلیج فارس، بندر عباس، لار، بعضی نقاط خوزستان و نواحی مختلف سیستان و بلوچستان از جمله مناطقی هستند که گیاه سه پستان در آن قابل رویش و کشت است.

به طور کلی این گیاه در مناطق گرم و مدیترانه ای امکان رویش دارد.

خواص گیاه سه پستان

خواص این گیاه به طور خلاصه عبارتند از : درمان سرماخوردگی، سرفه، گلودرد، مشکلات سوهاضمه، گرفتگی صدا، نرم کردن سینه، تقویت و رشد مو، کاهش فشار خون، تب بر، آنتی اکسیدان.

حفاظت از کبد، برطرف کردن تشنگی، زخم گلو، درمان و تسکین دردهای قفسه سینه، ضد کرم، بیماران ریوی و طحال، تسکین قولنج روده ها، تسکین سردرد، التیام جراحت، بیماری های قارچی، قطع اسهال، امراض کلیوی، دفع کرم‌های گرد و نیش پشه تسه تسه و درمان تریپازونومیازیس.

میوه، برگ و ریشه ی این گیاه به درمان سرماخوردگی، سرفه، گلودرد و مشکلات سوهاضمه کمک می کند.

جوشانده‌ی پوست درخت سه پستان برای رفع سوهاضمه و کاهش تب موثر است.

میوه سه پستان دارای خاصیت آنتی اکسیدانی و محافظ کبد است.

میوه رسیده سه پستان دارای مقدار زیادی ویتامین است. به همین دلیل برای تقویت و رشد مو مفید است.

سه پستان از قدیم با تخم مرو، به دانه و بارهنگ که آنها نیز دارای موسیلاژ هستند، به نام چهار تخمه به عنوان ضدسرفه و برای نرم کردن سینه مصرف سنتی داشته است.