Hi, How Can We Help You?
  • آدرس: پانزده خرداد، انتهای بازار آهنگران، بازار چهل تن، سرای خوانساری ها، عطاری صادقی پور
  • شماره تماس: 02155629100

Blog

آبان 22, 1399

تمام خواص دارویی هلیله سیاه

هلیله سیاه، یک درخت برگریز با اندازه متوسط است که تا ارتفاع 25 تا 30 متر هم می رسد. این درخت 6 سانتی متر ضخامت دارد. پوست تیره و قهوه ای رنگی دارد و به خانواده کامبرتائوس تعلق دارد. برگ هایش 7 تا 20 سانتیمتر هستند. برگ های بلند و ساده، مثل هم و نوک تیز هستند.

هلیله سیاه تقریبا برای تمام بدن خواص دارویی بی نظیری دارد که به چند مورد از آنها اشاره خواهیم کرد:

 

1. هلیله سیاه برای بهبود هضم و سلامت گوارشی بهتر:

استفاده منظم از گیاه هلیله سیاه می تواند عملکرد دستگاه گوارش شما را افزایش دهد، از داشتن محیط روده ای سالم حمایت می کند و جذب مواد مغذی را که می خورید، افزایش می دهد.
هم زمان، پودر هلیله سیاه یک ملین خفیف است و باعث بهبود از بین بردن مواد زائد، پاک سازی روده، و کمک به جلوگیری از یبوست می شود.
در حالی که ممکن است افزایش اولیه در نفخ شکم و دیگر مسائل معده و روده وجود داشته باشد، اما وقتی شما ابتدا پودر هلیله سیاه می خورید، اغلب افراد به سرعت متوجه حرکات روده منظم و از بین بردن نفخ و گاز می شوند.

2. کاهش اسیدیته معده و محافظت در برابر زخم معده:

هلیله سیاه می تواند اسیدیته معده را کاهش دهد و حتی به جلوگیری از پپتیک و زخم معده با بالا بردن مخاط محافظ در معده کمک کند.
میوه هلیله سیاه غنی از آنتی اکسیدان پلی فنول، مثل گالیک اسید و الاگیک اسید است که در مطالعات، برای مبارزه با باکتری هلیکوباکتر پیلوری عمل می کند و خطر ابتلا به زخم معده را کاهش می دهد.

3.هلیله سیاه برای کاهش وزن طبیعی و سم زدایی:

با بهبود سلامت گوارش، افزایش جذب مواد مغذی، تمیز کردن کلون، جلوگیری از یبوست و تسریع در زمان حذف مواد زائد، هلیله سیاه به کاهش بار سمی کبد شما کمک می کند.
بهبود هضم و جذب مواد مغذی همچنین تاثیر مثبتی بر کاهش گرسنگی و میل برای غذاهای ناسالم دارند و اینها عوامل مهمی هستند که باعث کاهش وزن و سبک زندگی خوب می شوند.
ترکیبات با هلیله سیاه می تواند برای از دست دادن وزن نیز بیشتر موثر باشد.
در عین حال، با فواید سلامتی دیگری که به احتمال زیاد مربوط به بهبود سلامت معده و روده و جذب بهتر ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند، میوه هلیله سیاه یک سم زدا و سازنده خون در آیووردا محسوب می شود.
گفته می شود که به بالا بردن سطح اکسیژن در خون کمک می کند و اغلب برای رفع انرژی کم و رخوت توصیه می شود.

4. محافظت آنتی اکسیدان و آنتی باکتریایی:

پودر هلیله سیاه منبع غنی از آنتی اکسیدان های قوی مثل الاگیک اسید، گالیک اسید، چبولیک اسید، فلاونول گلیکوسید، سلنیوم و ویتامین C است که بدن شما را از سرطان و دیگر بیماری های جدی محافظت می کند.
این تحقیق نشان داد که عصاره هلیله سیاه، غلظت های گلوتاتیون، سوپر اکسید دیسموتاز و دیگر آنتی اکسیدان ها در کبد و کلیه ها را افزایش می دهد.
محققان به این نتیجه رسیدند که هلیله سیاه به مبارزه با استرس اکسیداتیوی کمک می کند و در برابر بیماری های مربوط به سن محافظت می کند.
میوه های خشک هلیله سیاه نیز دارای خواص ضد باکتری و ضد ویروسی قوی برای جلوگیری از عفونت باکتری از غذاهایی که می خورید و از ویروس های موجود؛ عمل می کند.
همچنین ممکن است به درمان کاندیدا و دیگر عفونت های قارچی در بدن نیز کمک کند.

 

5. هلیله سیاه برای زخم دهان و اختلالات ریوی:

میوه و یا پودر هلیله سیاه اغلب برای زخم های دهانی و بیماری های لثه ای استفاده می شوند. به طور سنتی در هند، دهانشویه هلیله سیاه را با خرد کردن چند میوه خشک و جوشاندن آن ها در آب تهیه می کنند. زمانی که خنک شد، چندین بار در روز در اطراف دهان می چرخانند تا به سرعت زخم التیام یابد.
هم چنین معتقدند که اگر به طور منظم استفاده شود، به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند.
هلیله سیاه همچنین برای سرفه های بد، برونشیت و دیگر مشکلات ریوی توصیه می شود. برای این منظور حدود نیمی از قاشق چای خوری پودر آن را با مقدار کمی عسل مخلوط کنید و به آرامی بمکید.