Hi, How Can We Help You?
  • آدرس: پانزده خرداد، انتهای بازار آهنگران، بازار چهل تن، سرای خوانساری ها، عطاری صادقی پور
  • شماره تماس: 02155629100

Blog

اردیبهشت 24, 1399

عناب

عناب سرشار از ویتامین C و مقادیر قابل توجهی از مواد معدنی است. همچنین دارای پروتئین، کربوهیدرات و مواد معدنی، کلسیم، فسفر، آهن، کاروتن، تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین و فلور می‌باشد.

به دلیل دارا بودن پکتین به عنوان فیبر محلول مؤثر در کاهش چربی و قند خون، چربی بسیار کم عناب و نسبت بالای اسیدهای چرب اشباع نشده به کل چربی در آن، متخصصین تغذیه آن را به عنوان بخشی از رژیم غذایی توصیه می‌کنند.

طبق شواهد به دست آمده، گذشتگان ایران زمین، کاشت و مراقبت از درختان عناب را ضرورت بقای خود دانسته و اکنون درختانی با قدمت نزدیک به ۴۰۰ سال در استان خراسان جنوبی (قطب تولید عناب با کیفیت ایران) موجود است؛ و همچنان در این استان باغ‌ها و درختان فراوان عناب، با کیفیتی مثال زدنی موجود بوده و از جمله اقلام صادراتی معتبر، معروف و با کیفیت ایران به خارج از کشور است.

به جرات می‌توان گفت که هم‌اکنون بهترین عناب دنیا در منطقه خراسان جنوبی کشت و تولید می‌شود. این استان با بیش از ۳ هزار هکتار باغ زیر کشت عناب، به عنوان محصول استراتژیک استان خراسان جنوبی، و با تولید ۹۸ درصد عناب کشور، پایتخت تولید انحصاری عناب در کشور می‌باشد.

خواص درمانی عناب

عناب از نظر طب قدیم ایران معتدل و بنا به اعتقاد ابوعلی سینا، کمی سرد است. در مورد خواص عناب می توان به موارد زیر اشاره کرد:
عناب؛ میوه ضد سرطان
عناب دارای خواص ضد سرطان است.
خواص آنتی‌اکسیدان عناب به جلوگیری از سرطان کمک می‌کند.
با توجه به مطالعات اخیر، عصاره عناب مهارکننده سلول‌های سرطان خون است.
عناب به علت داشتن ویتامین C. و انتی‌اکسیدان، مانع از رشد و حرکت رادیکال‌های آزاد و در نتیجه کمک به کنترل و رشد تومور و سلول‌های سرطانی است.
برای درمان سرطان آب عناب را با کاهو بخورید.
فواید عناب برای اعصاب و روان
عناب مقوی مغز و حافظه است.
آرامش‌بخش طبیعی است.
شستشودهنده سلول‌های مغزی است.
عناب آرام‌کننده اعصاب است و بدخلقی را از بین‌ می‌برد.
عناب خواب‌آور بوده و بی‌خوابی و خستگی را برطرف می‌کند.
تسکین‌دهنده اضطراب و استرس است. در طب سنتی چین و کره از عناب به عنوان دارویی که سبب کاهش اضطراب می‌شود، استفاده می‌کنند.
هرگاه که احساس غمگینی کرده و گریه می‌کنید یک فنجان دم کرده عناب لبخند به لب‌های شما می‌آرود.