Hi, How Can We Help You?
  • آدرس: پانزده خرداد، انتهای بازار آهنگران، بازار چهل تن، سرای خوانساری ها، عطاری صادقی پور
  • شماره تماس: 02155629100

Blog

اردیبهشت 24, 1399

برگ سنا

سنا نوعی گیاه گلدار دارویی است از این گیاه معمولا برای درست کردن چای استفاده می‌شود. سال‌هاست که از برگ، پوسته و غلاف بیرونی گیاه سنا برای درست کردن چای به‌عنوان مُسهل و ملَیِن بهره می‌برند.

از خواص برگ سنا می‌توان به درمان یبوست، درمان التهاب و مشکلات پوستی اشاره کرد. در این مقاله شما را با خواص برگ سنا، این گیاه درمانی آشنا خواهیم کرد.

( چای و دمنوش سنا )

همانطور که گفتیم، یکی از کاربرد ها و خاصیت های مهم برگ سنا، ملین بودن آن است؛ برگ سنا دستگاه گوارش و روده ها را پاکسازی می‌کند؛ بنابراین، قبل از انجام آزمایش کولونوسکوپی می‎توانید از این گیاه استفاده کنید. این گیاه علاوه بر خاصیت پزشکی و درمانی، زیباکننده پوست و موی شما است، از خواص برگ سنا هرچه بگوییم باز هم کم است، با ما همچنان همراه باشید.

خواص برگ سنا برای یبوست

جوشانده برگ سنا یبوست شما را درمان می‌کند. این ماده گیاهی به خصوص برای سالمندان گزینه بسیار مناسبی است. درواقع برگ سنا به یکی از ملین های طبیعی مشهور است که مثل جاروبرقی معده و روده شما را پاکسازی می‎کند.

برگ سنا برای درمان یبوست سالمندان گزینه بسیار مناسبی است. پژوهش های بالینی نشان می‎دهد که برگ سنا اثر مثبتی روی وضعیت و حرکت روده ها داشته است؛ سنا باعث شل شدن شکم می‌شود و در افزایش حجم مدفوع و تعداد دفعات دفع هم بسیار مؤثر است.

خواص برگ سنا برای بواسیر

هموروئید یا بواسیر، تورم رگ ‌ها در مقعد و قسمت تحتانی رکتوم (راست‌روده) است. یبوست مزمن و فشار هنگام اجابت مزاج می‌تواند باعث مشکل بواسیر شود؛ این مشکل به اندازه‌ای زجر آور است که بسیاری از افراد به درمان های خانگی روی می‌آورند؛ یکی از این گزینه های درمانی برگ سنا یا چای سنا است؛ عصاره این گیاه دیواره روده را تحریک و نرم می‎کند؛ درنتیجه عمل دفع آسان تر انجام می‌شود.

درمان سندروم روده‌ تحریک‌پذیر با برگ سنا

یکی از رایج‌ترین نشانه‌ های سندروم روده‌ تحریک‌پذیر، تغییرات در حرکات روده است. وجود همین تغییرات باعث اسهال یا یبوست در فرد می‌شود؛ نگران نباشید در این مواقع، طب سنتی و مصرف چای و دمنوش سنا به کمک شما می‌آیند.

درواقع، برگ سنا یک ماده ضد التهاب است، آنتی اکسیدان های طبیعی موجود در این ماده مثل چای سبز، به جنگ رادیکال های آزاد بدن می‌روند؛ درنتیجه می‌توانید برای همیشه با انواع مختلف سرطان از جمله سرطان روده بزرگ خداحافظی کنید.

سنا ؛ گیاه ادرار آور

برگ سنا یک گیاه مدر است، جوشانده این گیاه باعث دفع ادرار و خارج شدن نمک، چربی و آب اضافی از بدن می‌شود؛ به این ترتیب، سموم بدن دفع خواهد شد.

خواص برگ سنا برای پوست و مو

چای سنا پوست و موی شما را زیباتر می‌کند. این چای گیاهی تانین، رِزین و اسانس قابل توجهی دارد که به درمان زخم‌، اگزما، خارش پوست بدن، سوختگی‌ و قارچ پوستی کمک می‎کند در ضمن ،خاصیت ضد التهاب و ضد میکروبی برگ سنا، آکنه، جوش و لک های پوستی شما را برطرف می‌کند.

اگر دل‎تان می‌خواهد که مو های محکم تری داشته باشید، از دمنوش گیاهی برگ سنا استفاده کنید. این ماده گیاهی باعث ضخامت و پر پشت شدن مو های شما می‌شود. همچنین سنا مثل حنا می‌تواند به عنوان یک رنگ موی طبیعی عمل کند و مو های شما را درخشان کند؛ مثلا استفاده از برگ سنا باعث می‌شود تا موی طلایی حالت بلوند مایل به خاکستری پیدا کند؛ با مصرف سنا دیگر ریزش مو نخواهید داشت.